AKTUALITĀTES
Āpša mājas atklāšana

 

Līgatnes dabas takās dzīvojošais āpsis Tedijs šomēnes ir pārcēlies uz jaunu māju – daudz plašāku un ērtāku voljēru, kurā būs labāk pamanāms apmeklētajiem. Lai atzīmētu šo notikumu, sestdien, 11. maijā, Līgatnes dabas takās notiks pasākums visai ģimenei “Āpša Tedija sālsmaize”.

Tedijs Līgatnes dabas takās ieradās pirms sešiem gadiem maija sākumā kā mazs, mammas pamests āpšu bērns un, pateicoties dabas taku zvērkopju pūlēm, ir izaudzis par pieaugušu, pašapzinīgu un drošu āpsi. Līdzšinējās mājas viņam kļuva par šauru, tādēļ bija jāgādā jauns voljērs, kurā būs ērtāka dzīve gan pašam Tedijam, gan āpšu kungs būs vieglāk apskatāms  apmeklētājiem.

Par godu āpša “jurģiem” sestdien, 11. maijā, apmeklētāji ir gaidīti uz “Āpša Tedija sālsmaizi”. Sākot no plkst. 12.00, Līgatnes dabas takās gaidāmi dažādi pasākumi, tajā skaitā izzinoša nodarbība par āpša uzvedības paradumiem un nozīmi ekosistēmā kopā ar zvēru pasaules zinātāju Ingmāru Līdaku. Apmeklētāji varēs piedalīties radošajās darbnīcās, ieskatīties āpša ēdienkartē un iejusties meža zvēra tēlā.

Savukārt svētdien, 12. maijā plkst. 12.00, gaidāma īpaša ekskursija gida pavadībā, kurā ikvienam interesentam  būs iespēja gida pavadībā izstaigāt dabas takas, īpaši iepazīstot āpšu dzīves noslēpumus. Pasākums piemērots ģimenēm ar bērniem, pieaugušajiem, draugu grupām un ikvienam interesentam.

Abu dienu pasākumos dalība ar Līgatnes dabas taku ieejas biļetēm. Tās  iespējams iegādāties iepriekšpārdošanā “Biļešu paradīzē” (www.bilesuparadize.lv) vai uz vietas dabas taku informācijas centrā. 

Tedijs ir vienīgais Līgatnes dabas takās mītošais āpsis, viņš ir pašapzinīgs, drošs, vienmēr gatavs aizstāvēt savu teritoriju. Labprāt iznāk pastaigā agros rītos un vēlos vakaros. Dienā lielākoties guļ, dažkārt iznāk uz īsu brīdi, lai novērtētu situāciju. Visiem āpšiem ļoti patīk rakt alas, Tedijs to dara ar lielu entuziasmu, nereti sagādājot galvassāpes dzīvnieku kopējiem.

Interesanti fakti par āpšiem:

  • Āpši ir sermuļu jeb caunu dzimtas pārstāvji un ir tuvi radinieki ūdriem, tiņiem (āmrijām), caunām, sermuļiem, seskiem, ūdelēm un zebiekstēm.
  • Eiropas āpsim ir astoņas pasugas.
  • Āpši ir labi peldētāji un karstās vasaras dienās tiem patīk plunčāties ūdenī.
  • Par spīti savam tūļīgajam izskatam, āpši ir ļoti spēcīgi dzīvnieki, ar asiem zobiem un stipru sakodienu. Tuvcīņā ar suni, piemēram, medību laikā, āpši lielākoties ņem virsroku un medību suņi var tikt nopietni savainoti.
  • Meža ekosistēmā āpsis spēlē svarīgu lomu, jo, rokot un kašņājot zemsedzi un augsni, tas veicina organisko vielu apriti un pārveidi, uzlabo augsnes mitruma līmeni un ventilāciju, kā arī iznīcina daudzus kaitēkļus, piemēram, meža maijvaboles, priežu vērpēja kāpurus un kūniņas, priežu pūcītes un citus.

Līgatnes dabas taku jaunumus, darba laikus un informāciju par šeit apskatāmajiem dzīvniekiem var uzzināt interneta vietnē www.ligatnesdabastakas.lv.

2024-05-08